9 vjeçarja nga Florida përfundon në ajër, goditet keq nga një bizon

352 Shikime
syrinet
1
Postuar me 24 Jul 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Një vajzë 9 vjeçare e cila po vizitonte me familjen e saj Parkun Kombëtar të Yellowstone është goditur dhe hedhur në ajër nga një bizon i egërsuar.

Vajza nga Odessa, Florida, ishte në një grup prej afërsisht 50 personash, të cilët po qëndronin afër bizonit për rreth 20 minuta në zonën e Vjetër të Besimtarëve të Geyser para se të sulmohej, thanë zyrtarët e Yellowstone në një deklaratë me shkrim.

Videoja e egër tregon kafshën e madhe teksa merr vrull para se të fillojë të ecë drejt vajzës dhe dy të rriturve.
Dy të rriturit vënë re kafshën dhe ikin, duke e lënë vajzën prapa ndërsa përpiqet të ikë nga rrëmuja.

Bizoni e godet atë dhe e vogla përfundon duke fluturuar në ajër, pasi shikuesit e shohin me tmerr.

Viktima, e cila nuk është identifikuar, u dërgua për të marrë ndihmën e nevojshme nga familja e saj dhe u trajtua nga personeli i emergjencës.

Yellowstone ruan "tufën më të madhe të bizonëve në Shtetet e Bashkuara", sipas faqes së tyre të internetit . Që nga gushti 2018, ka rreth 4.527 dhe drejt këtij parku udhëtojnë çdo vit miliona vizitorë. Njerëzve iu kërkohet gjithmonë të qëndrojnë për afërsisht 25 m larg kafshëve ndaj edhe zyrtarët janë ende duke hetuar këtë incident.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas