Në radhë

NASA
syrinet
100 Shikime

E konfirmon NASA: Vrima e ozonit është zvogëluar në ekstrem

375 Shikime
syrinet
1
Postuar me 22 Oct 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Vrima në shtresën e ozonit është zvogëluar në madhësinë e saj më të vogël që kur shkencëtarët filluan ta monitorojnë atë në 1982, sipas NASA.

Vrima natyrisht luhatet në madhësi dhe zakonisht është më e madhe gjatë muajve më të ftohtë në hemisferën jugore, nga fundi i shtatorit deri në fillim të tetorit.

Sidoqoftë, temperaturat globale më të ngrohta dhe ndryshimet e motit të pazakontë kanë zvogëluar këtë vit formimin.

Këto retë polatosferike polare janë 'përbërësi kryesor' në procesin e shkatërrimit të ozonit, thotë NASA, dhe ato nuk formohen aq shpesh ose aq të mëdha në mot të ngrohtë.

Si rezultat, vëzhgimet nga hapësira kanë treguar që vrima tani mbulon më pak se 3.9 milionë milje katrorë një rekord i ulët dhe gati gjysma e madhësisë së dikurshme.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë

NASA
syrinet
100 Shikime