Heroi i shkretëtirave; si i ktheu ato në pyje?

147 Shikime
syrinet
1
Postuar me 30 Mar 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Yacouba Sawadogo është padyshim një njeri i jashtëzakonshëm, pasi ka arritur të zgjidhë një problem për të cilin as organizata ndërkombëtare, as shkenca nuk kanë gjetur zgjidhje: luftën kundër shkretëtirëzimit dhe ri-pyllëzimit në Burkina Faso.

Gjatë viteve, ka pasur një erozion të fortë të tokës nga shkretëtira dhe shumë prej tyre janë përpjekur të gjejnë një zgjidhje për këtë problem që kërcënonte vendin duke e rrezikuar atë.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas