Në radhë


Hologramat e Star Wars bëhen reale: shkencëtarët krijojnë imazhet e para në 3D

99 Shikime
syrinet
1
Postuar me 14 Nov 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Një imazh tre-dimensional në formë hologrami që përdoruesit mund të prekin është arritur të krijohet për herë të parë, duke përdorur qindra folës të heshtur për të lëvruar grimca të vogla të polistirenit.

Krijimi i një efekti pak a shumë si ai që shikojmë në ekranet në filmat fantastikë si Star Ëars, teknologjia, e frymëzuar nga filmat, është një hap larg së ardhmes së imagjinuar.

Studiuesit në Universitetin e Sussex, në Mbretërinë e Bashkuar, ndërtuan makinën prodhuese hol hologram nga 512 bokse të vendosur në një bazament sipër dhe poshtë, ku shfaqet imazhi.

Ultratingulli lëshohet nga altoparlantët, duke ngritur topa të vegjël polistireni pikërisht në pozicion duke manipuluar valët e zërit për të 'bllokuar grimcat në mënyrë akustike'.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë