Në radhë


Kafshët që bëjnë kërcim në grup për të mbrojtur territorin

281 Shikime
syrinet
1
Postuar me 18 Dec 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Këto grupe gjallesash të vogla kryejnë një 'valle lufte' për të frikësuar kundërshtarët dhe për të mbrojtur territorin e tyre tregon një studim i ri i bërë së fundmi.

Duke vëzhguar grupe të këtyre krijesave tepër të lezetshme për 11 vjet, studiuesit britanikë vunë re se më shumë se gjysma e bashkëveprimeve me grupet rivale çuan në atë që njihet edhe si vallja e këtyre kafshëve.

Lëvizja e pazakontë përfshin secilin prej tyre që shfaqet me bishtin e ngritur, ndoshta për ta bërë grupin e tërë të duket më i madh në mënyrë që edhe të trembet armiku.

"Për sa i përket lëvizjes, është më shumë si një fryrje", tha autori kryesor dhe antropologu evolucionar Dr. Mark Dyble në ‘University College London’ për MailOnline.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë