Në radhë


Kjo është arsyeja përse zgjohemi para se të bjerë alarmi...

144 Shikime
syrinet
1
Postuar me 08 Apr 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Arsyeja pse shumë njerëz zgjohen para se të tingëllojë alarmi është se trupi nuk pëlqen të ndërpresë ciklin e tij natyral të gjumit.

Cikli i gjumit do të përfshinte një zgjim gradual: trupi liron hormonet për t'u përgatitur për stresin e zgjimit, dhe alarmi ndalon papritur këtë lëshim.

Kështu, nëse keni një kohë të caktuar për zgjim, trupi e di kur duhet të presë alarmin dhe fillon procesi i zgjimit.

Në qendër të trurit tonë, në hipotalamus, ekzistojnë grupe të neuroneve që përbëjnë bërthamën suprakiasmatike, e cila mbikëqyr orën e brendshme të trupit: ritmin sirkadik.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë