Në radhë


Kjo është një ndër punët më interesante në botë

724 Shikime
syrinet
1
Postuar me 10 Apr 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Aleeda Rodriguez Pedrasa ka krijuar një nga veprat më të pazakonta në botë: ajo paguhet nga qeveria për të siguruar që një statujë e John Lennon në Havanë të ketë gjithmonë syzet e vendosura e që askush të mos i dëmtojë ato.

Në vitin 1964, Fidel Castro kishte muzikën e Beatles në listën e zezë si pjesë e luftës kundër kapitalizmit: grupi ishte aq popullor saqë në Kubë qarkullonin shumë kopje të paligjshme të "Fab Four" (albumit të tyre), por kur Lennon u bë një disident politik dhe filloi të kritikonte politikën e jashtme të SHBA-ve, gjërat ndryshuan, aq shumë saqë edhe një park i ishte kushtuar atij, dhe në vitin 2000, në përvjetorin e njëzetë të vdekjes së ish-Beatles, Castro vetë përuroi një statujë përkushtuar për Lennon në një nga bankat e parkut.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë