Në radhë


Krijohet bishti robotik për njerëzit ja kur del në qarkullim...

455 Shikime
syrinet
1
Postuar me 16 Aug 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Nëse jeni të prirur për të bllokuar ose humbur ekuilibrin, atëherë studiuesit në Japoni mund të kenë një zgjidhje të pazakontë: një bisht robotik.

Një ekip në Universitetin Keio në Tokio ka krijuar një bisht njerëzor, i cili është bashkangjitur duke përdorur një parzmore dhe mund të ndihmojë që veshësi të korrigjojë ekuilibrin e tij në të njëjtën mënyrë si bëjnë kafshët pasi këto të fundit për këtë arsye dhe e kanë atë.

"Bishti i frymëzuar nga biomimika" u krijua pasi studiuesit ekzaminuan gjitarë dhe vertebrorë të tjerë, bishtat e të cilëve veprojnë si një gjymtyrë shtesë.

Bishti i trashë 1 metër i gjatë, i bashkangjitur në belin e veshësit, duket si diçka jashtë një filmi sci-fi. I mbuluar në pllaka të ngjashme me rruazat, lëkundet dhe ngjan ekzaktësisht si një bisht i vërtetë.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë