Në radhë

Broja largohet i demtuar
syrinet
114 Shikime

Krijohet roboti që kap kandila deti pa i dëmtuar

259 Shikime
syrinet
1
Postuar me 04 Oct 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Një ekip inxhinierësh nga Harvardi kanë zhvilluar një robot që do të lejojë studiuesit të kapin kandil deti pa i dëmtuar ata fizikisht.

Roboti ishte krijuar për të imituar dorën e njeriut dhe për të kapur butësisht kandil deti, trupat delikatë të të cilëve janë 95 për qind ujë.

Pajisja mund të jetë një përparim i madh për studiuesit e kandilave të detit, të cilët kanë kohë që luftojnë me mënyra për të studiuar krijesat misterioze të detit pa dëmtuar trupin e tyre delikat.

Pajisja është bërë me gjashtë tuba silikoni të gjatë që janë krijuar për të vepruar si gishtat.

Tubat janë prej silikoni dhe e mbajnë kandilin e vërtetë të palëvizshëm pa dëmtuar pjesën e tij të butë të jashtme.

"Nëse ne nuk jemi në gjendje t'i mbajmë dhe t'i trajtojmë me siguri këto kafshë pa i dëmtuar ato, atëherë e bën vërtet të vështirë studimin e tyre", tha Hannah Stuart, një inxhiniere mekanike në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley, për Science News.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë

Broja largohet i demtuar
syrinet
114 Shikime