Lagunat midis dunave të shkretëtirës që zhduken në Brazil

89 Shikime
syrinet
1
Postuar me 25 Sep 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Lençois Maranhenses është destinacioni më misterioz i Brazilit pasi ka duna rëre dhe laguna uji vende vende. 6 muaj të vitit kjo zonë ka vetëm reshje shiu të dendura dhe kështu krijohen këto laguna uji të mrekullueshme.

Ato mund të arrijnë një thellësi deri në 3 metra dhe kanë një ujë të kaltër dhe të pastër kristal me temperatura uji shumë të përshtatshme për të notuar me deri në 27 gradë celsius.

Por për të mbërritur në një vend kaq të mrekullueshëm duhet të ngasësh automjete për km të tëra të kalosh lumenj dhe kodra pra nuk është afër dhe nuk flitet për një terren të lehtë.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas