Në radhë


Mërkuri do kalojë para Diellit sot në një 'ngjarje të rrallë qiellore'

388 Shikime
syrinet
1
Postuar me 12 Nov 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Monitoruesit e qiellit në të gjithë botën kanë qenë dëshmitarë të një ngjarje të rrallë qiellore sot pasi Mërkuri ka bërë kalimin e tij të rregullt përpara Diellit.

Kjo ngjarje, e njohur si një 'tranzit', ndodh vetëm një herë në 13 vjet dhe do të jetë e dukshme nga pothuajse kudo në Tokë me pajisjet e duhura dhe pa mbulesë resh.

Tranziti fillon në 11:35 GMT (04:35 PST) dhe zgjat rreth 5.5 orë, kështu që do të ketë shumë kohë për të kapur shfaqjen.

Në Britaninë e Madhe, shoqëritë astronomike amatore dhe vëzhguesit publik do të zhvillojnë ngjarje ku anëtarët e publikut mund të shijojnë tranzitin përmes pajisjeve speciale.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë