Në radhë


Mappa Mundi, misteri i hartës 700 vjeçare

476 Shikime
syrinet
1
Postuar me 24 Apr 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Hereford Mappa Mundi është një hartë e botës mesjetare njohur si (mappa mundi në latinisht), një formë që rrjedh nga modeli T dhe O, që daton nga c. 1300. Ajo shfaqet në katedralen Hereford në Hereford, Angli. Është harta më e madhe mesjetare e njohur deri më sot.

Hereford Mappa Mundi qëndroi e varur në mur për shumë vite në katedrale.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë