Në radhë

momenti.mp4
syrinet
76 Shikime

Momenti kur sulmohet rezidenca private dhe vritet presidenti 52-vjeçar i Haitit

213 Shikime
syrinet
1
Postuar me 07 Jul 2021 / Në kategorinë People & Blogs

Presidenti i Haitit Jovenel Moïse është vrarë në një sulm në rezidencën e tij private, sipas një deklarate nga Kryeministri i përkohshëm Claude Joseph. Z. Joseph tha se vendbanimi i presidentit në Port-au-Prince u sulmua nga njerëz të armatosur të paidentifikuar në 01:00 me kohën lokale (05:00 GMT).Zonja e Parë u raportua gjithashtu e plagosur në sulm. Z. Joseph tha se “të gjitha masat ishin marrë për të garantuar vazhdimësinë e shtetit”.
Jovenel Moïse, 53 vjeç, ishte në pushtet që nga Shkurti 2017, pasi paraardhësi i tij në zyrë, Michel Martelly u largua nga posti. Presidenca e Z. Moise ishte e vështirë pasi ai u përball me akuza për korrupsion dhe u sfidua nga valët e protestave shpesh të dhunshme anti-qeveritare.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë

momenti.mp4
syrinet
76 Shikime