Moti i keq ne Itali.mp4

191 Shikime
syrinet
1
Postuar me 29 Oct 2018 / Në kategorinë News & Politics

Italia është mbërthyer nga moti i keq me shira të shumta e erë të fortë pothuajse në të gjithë territorin.
Shkolla janë mbyllur në mjaft rajone italiane e Drejtoria e Mbrojtjes Civile informon për një përkeqësim të motit gjatë pasdites e mbrëmjes së sotme,
Në rajonin e Sardenjës era e fortë ka arritur mbi 160 km/orë shpejtësi duke regjistruar dëme në komunat Narcao e Villaperuccio ndërsa në Kalabri një person rezulton i humbur pas përmbysjes së barkës së tij me vela në afërsi të molit të Lido di Catanszaro.
Qyteti i Venecias është përmbytur në 70 % të sipërfaqes së tij e pritet që niveli i ujit të arrij në 160 cm. Governatori i rajonit të Venetos ka kërkuar ndihmën e qeverisë qendrore i preokupuar për reshjet e shumta të shiut që kanë kapërcyer 400 mm për metër kub.
Moti i keq e era e fortë ka ndaluar lëvizjen e trageteve në të gjithë rajonin e Toskanës e në komunën Castiglione di Pescaia, kryetari i Bashkisë i ka bërë thirrje banorëve të mos dalin nga banesat.
Në rajonin e Lombardisë rreth 400 persona fëmijë e personel janë evakuuar mëngjesin e sotëm nga një çerdhe në komunën Romano di Lombardia.
Në kryeqytetin italian Romë e në të gjithë rajonin e Lazios shkollat janë mbyllur e era e fortë ka shkaktuar rrëzimin e pemëve e bllokimin e disa rrugëve. Një pjesë e autostradës A24 është mbyllur e probleme ka pasur në disa stacione metroje e në hekurudhën lokale Roma – Lido.
Shkolla janë mbyllur dhe në rajonin e Abruzzso për shkak të fryrjes e daljes nga shtrati të lumit Sangro.
Sistemi i mbrojtjes civile ka aktivizuar të gjitha nivelet territoriale për koordinimin e përballimit të motit të keq në të cilin është përfshirë vendi.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas