Në radhë


Mrekullia e natyrës: Një pyll tërësisht prej guri

460 Shikime
syrinet
1
Postuar me 04 Apr 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Pyjet e Gurit ose Shilin janë një grup i dukshëm i formacioneve gëlqerore rreth 500 km2 që ndodhen në Shilin Yi Autonome të Qarkut, Provinca Yunnan, Republika Popullore e Kinës, pranë Shilin rreth 90 km kryeqytetin provincial Kunming.

Shkëmbinjtë e gjatë duket se dalin nga toka në një mënyrë që kujton disi stalagmitet, ose nganjëherë duken si pemë të ngrira të gurëzuara, duke krijuar kështu iluzionin e një pylli gurësh.

Që nga viti 2007, dy pjesë të vendit, Naigu Stone Forest dhe Suogeyi Village kanë qenë vende të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s si pjesë e Karstit të Kinës Jugore.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë