Në radhë

NASA
syrinet
66 Shikime

NASA krijon imazhin si vrimat e zeza manipulojnë gravitetin

897 Shikime
syrinet
1
Postuar me 26 Sep 2019 / Në kategorinë Film & Animation

NASA ka prodhuar një vizualizim mahnitës të asaj se si do të dukej sikur të mund të shikonim se si një vrimë e zezë manipulon valët gravitacionale.

Vizualizimi simulon pamjen e një vrime të zezë, kur materia ka mbledhur në një strukturë të hollë, të nxehtë rreth saj, të quajtur disk i akracionit.

Ajo tregon gravitetin si shirita të ndritshëm portokalli që shkrihen rreth thelbit qendror, ndërsa objekti jashtëzakonisht i dendur skajon dhe tërheq gjithçka në rreth tij.

Fushat magnetike bëjnë që nyjet të formohen dhe shpërndahen, me forcën e madhe rreth orbitës.

Jo vetëm drita, por edhe galaktikat mund të orbitojnë vrimat e zeza, dhe gazi më i afërt me qendrën e vrimës së zezë mund të rrotullohet afër shpejtësisë së dritës.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë

NASA
syrinet
66 Shikime