Në radhë

NASA
syrinet
80 Shikime

NASA nis eksperimentet me rrezet X për të komunikuar me Hapësirën

612 Shikime
syrinet
1
Postuar me 08 Apr 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Teknologjia wirless XCOM na lejon të dërgojmë më shumë të dhëna, krahasuar me valët e radios, në një njësi kohe të njëjtë dhe zgjidh problemin e komunikimit me anijen në momentin e kontaktit me atmosferën.

Deri tani, komunikimi në hapësirë është mbështetur në valët e radios, por NASA po eksperimenton me teknologjinë XCOM, komunikimin nëpërmjet radiografisë.

NASA është duke punuar në një sistem të komunikimit të bazuar në rrezet X të quajtur XCOM, i cili premton të reduktojë ndjeshëm kohën e transmetimit të të dhënave, sepse mund të transmetojë më shumë të dhëna në të njëjtën njësi kohore.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë

NASA
syrinet
80 Shikime