Në radhë


NASA: Udhëtimi i radhës drejt Mars-it me helikopter

705 Shikime
syrinet
1
Postuar me 04 Apr 2019 / Në kategorinë Film & Animation

NASA ka testuar me sukses një helikopter që tani është gati të fluturojë drejt Marsit.

Çdo pajisje që ka eksploruar Planetin e Kuq deri më tani e ka bërë këtë nga një distancë e madhe ose duke qëndruar në planet.

Por inxhinierët tani shpresojnë se helikopteri fluturues do të jetë në gjendje të fluturojë mbi të, duke na ofruar një perspektivë të re mbi sipërfaqen e Marsit.

Agjencia hapësinore ka vënë helikopterin prej 4lb (1.8 kg) në një dhomë vakumi në Laboratorin e Propozimit Jet në Pasadena të Kalifornisë, i cili ndërron azot, oksigjen dhe gazra të tjerë për dioksidin e karbonit për të imituar atmosferën e Planetit të Kuq, si dhe është i pajisur me një sistem shkarkimi të gravitetit.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë