Në radhë


Një urë në UNESCO e gjitha prej bari

352 Shikime
syrinet
1
Postuar me 17 Jun 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Çdo vit ura e fundit e mbetur prej litarësh në Inca është ende në përdorim dhe një urë e re është ngritur nëpër lumin Apurimak në rajonin Cusko të Perusë.

Ura Q'eswachaka është e endur me dorë dhe ndodhet në këtë vend prej të paktën 600 vite. Pasi lidhi qytetet më të rëndësishme të perandorisë Inca, u deklarua si një Trashëgimi Botërore nga Unesco në vitin 2013.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë