Në radhë


Një vend i djegur nga zjarret: Shfaqen imazhe dramatike marrë nga hapësira

289 Shikime
syrinet
1
Postuar me 13 Jan 2020 / Në kategorinë Film & Animation

Një animacion tronditës i të dhënave satelitore ka treguar shtrirjen e zjarreve në Australi ndërsa ato shpalosen nëpër pjesë të mëdha të bregdetit lindor të Australisë.

Imazhe të mahnitshme u prodhuan nga të dhënat e regjistruara nga sateliti japonez Himaëari-8 i cili anketon hemisferën perëndimore të Tokës një herë në 10 minuta.

Shkencëtari i Universitetit të Tasmania Grant Williamson publikoi një animacion në kohëzgjatjen e të dhënave të zonave të nxehta dhe të zonës së djegur të kapur nga Agjencia e Hulumtimit të Hapësirë ​​ajrore në Japoni (JAXA) nga fundi i tetorit deri në 5 janar, duke treguar se si përhapen zjarret, duke shuar sipërfaqe të plota me bimësi dhe shkurre.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë