Në radhë


Një vulë 2,600 vjeçare është zbuluar në Jeruzalem

952 Shikime
syrinet
1
Postuar me 04 Apr 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Një vulë 2.600 vjeçare nga Mbretëria e Judesë, me mbishkrimin "Nathan-Melekut, Shërbëtor i Mbretit" u zbulua kohët e fundit në Qytetin e Davidit.

Vula u deshifrua nga Dr. Anat Mendel-Geberovich i Universitetit Hebraik të Jerusalemit dhe Qendrës për Studimin e Jerusalemit të Lashtë.

"Megjithëse nuk është e mundur të përcaktohet me siguri të plotë se Nathan-Meleku i përmendur në Bibël ishte në fakt pronari i vulës, është e pamundur të injorohen disa nga detajet që i lidhin së bashku", tha Mendel-Geberoviç .

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë