Në radhë


Peshkaqen 3 metra i gjatë

1053 Shikime
syrinet
1
Postuar me 22 May 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Një peshkaqen i madh i bardhë prej 3 metrash është zbuluar në Sound Long Island, një nga llojet e para të këtyre predatorëve të oqeanit që janë gjetur ndonjëherë në këtë zonë. ‘Oceark’, një grup jofitimprurës që përcakton dhe regjistron peshkaqenë, breshkat e detit dhe kafshët e tjera detare, zbuloi një peshkaqen jashtë brigjeve të Greenwich, Konnektikut, të hënën.
Organizata bëri me dije se porsa njohuri ata kanë deri më sot bazuar edhe në vëzhgimet e vazhdueshme ka rezultuar se peshkaqenë të barë në këto ujëra historikisht nuk ka patur.

Në vitin 2016, ‘Oceark’ gjurmoi një peshkaqen të madh të bardhë, me gjatësi 1 metër e gjysmë, në Sound.

Ndërsa sipas studimeve peshkaqeni i gjetur aktualisht ka bërë këtë rrugëtim: fillimisht udhëtoi në jug, duke arritur në Gjirin e Meksikës në janar, përpara se të kthehej në veri përgjatë bregut lindor të SHBA.

Peshkaqeni është quajtur Cabot dhe ka mbledhur më shumë se 7,000 ndjekës në Twitter.
Ai u pa për herë të fundit në New York Bight, në jug të Long Island.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë