Scientists give cuttlefish 3D glasses and shrimp films for vision study.mp4

219 Shikime
syrinet
1
Postuar me 09 Jan 2020 / Në kategorinë Film & Animation

Ekzistojnë disa pyetje në shkencë, për të cilat mund të përgjigjemi vetëm duke i veshur një palë syze 3D në një det të egër një sepie dhe duke i vendosur asaj një kinema nënujore.

Kjo, të paktën, ishte çfarë u mendua nga një ekipi studiuesish që i vunë vetes detyrë për të parë se si molusqet detare e dinë se sa larg është preja përpara se të fillonin sulmet e tyre.

Dr. Trevor Wardill, i cili drejtoi punën në Universitetin e Minesotas, tha se duke pasur parasysh ndërlikimet e shikimit në thellësi të detit detyrimisht është e sigurt se kafshët s’do shikonin në të njëjtën mënyrë me njerëzit.

Procesi i njohur si stereopsis, llogarit largësinë duke krahasuar sesi secili sy i sheh objektet në pozicione paksa të ndryshme.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas