Në radhë


Shkencëtarët ringjallin me sukses trurin e derrit të therur

1039 Shikime
syrinet
1
Postuar me 22 Apr 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Në një eksperiment të çuditshëm, i cili ngre pyetje për pengesën midis jetës dhe vdekjes, shkencëtarët kanë 'ringjallur' trurin e derrit disa orë pas therjes së kafshës.

Studiuesit zbuluan se vdekja e qelizave mund të ndalohej dhe lidhjet në tru mund të riktheheshin, madje edhe pas vdekjes.

Ekipi Yale përdori pompat, ngrohësit dhe qeset e gjakut artificial të siguruara në temperaturën e trupit për të mbajtur gjallë trurin.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë