Në radhë


Shoqata e klounëve ndihmon fëmijët të qeshin në frontin e luftës

992 Shikime
syrinet
1
Postuar me 02 Sep 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Kjo organizatë bamirësie sjell rutinën e tyre si clounë plot humor që vendosen në qoshet më të varfra dhe të shkatërruara nga lufta në botë, në një përpjekje për të ruajtur pafajësinë e fëmijërisë midis fëmijëve refugjatë dhe po ashtu për të ‘vjedhur’ të qeshura të tyre.

Megjithëse disa besojnë se kllounët janë figura të çuditshme dhe të frikshme, për fëmijët refugjatë që rriten në Haiti, Siri, Liban dhe më gjerë, ata mund të sigurojnë një shpëtim jete nga tragjedia dhe fatkeqësia.

Themeluar në vitin 1993, ‘Klounët Pa Kufij kërkon të rivendosë buzëqeshjet në fytyrat e fëmijëve me rutina mashtrimi, mime dhe skica komike.

Duke besuar se e qeshura është një komponent thelbësor për zhvillimin e çdo fëmije dhe mirëqenien emocionale, organizata drejtohet plotësisht nga vullnetarë dhe kërkon të frenojë efektet e stresit post-traumatik midis fëmijëve që kanë përjetuar fatkeqësi të mëdha.

Ansambli i kllounëve bën mes nëntë dhe 12 turne ndërkombëtare në vit, duke performuar me më shumë se 45,000 fëmijë.
Organizata u themelua për herë të parë në Barcelonë nga kllouni profesist, Tortell Poltrona, përpara se degët të hapeshin në Amerikë, Evropë, dhe pastaj në të gjithë botën, gjithashtu.

Asnjë komunitet nuk është imun nga ndikimi i katastrofës natyrore ose dhuna.

E qeshura është një mënyrë për të ndërtuar bashkësi dhe përvojë të përbashkët që tejkalon dhimbjen, konfliktin dhe dallimet.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë