Në radhë


Si do të ishte jeta jonë pa plastikë?

925 Shikime
syrinet
1
Postuar me 15 Apr 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Shpikjet revolucionare tani po mbushin oqeanet tona dhe po vrasin mijëra balena, zogj, breshka... Sa plastikë kemi ne rreth nesh?

A do të jetë jeta jonë më pak e rehatshme pa të? Sa lloje të kafshëve mund të kursenim duke hequr qafe mbeturinat plastike?

Qesja plastike në fakt është e përpunuar kimikisht me gaz natyror ose vaj. Mund ta heqësh, ose ta djegësh, ose ta hedhësh atë kur të përfundosh me të. Por nuk do të dekompozohet përkundrazi do të mbetet gjithmonë ashtu si është.

Që nga viti 1950 kemi krijuar 6.3 miliardë tonë plastike. 9% e tij kemi ricikluar, një tjetër 12% - e djegur. Kjo na lë me 4.9 miliardë tonë mbeturina plastike.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë