Në radhë


Statuja gjigante e perëndisë romake në mes të detit

260 Shikime
syrinet
1
Postuar me 08 Apr 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Neptuni ishte Zot i ujërave të ëmbla dhe detit në fenë romake.

Ai është homologu i perëndisë greke Poseidon. Në traditën e influencës greke, Neptuni ishte vëllai i Jupiterit dhe Plutonit; vëllezërit kryesonin mbi sferat e Qiellit, botës tokësore dhe asaj nën ujore.

Salacia ishte gruaja e tij.

Imazhet e Neptunit në mozaikët romakë, veçanërisht ato të Afrikës së Veriut, janë të ndikuara nga konventat heleniste. Neptuni është një perëndi vendndodhja ideale e së cilës do të ishte në afërsi të detit.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë