Në radhë


Statujat egjiptiane e kanë të gjitha hundën të thyer, për këtë motiv

263 Shikime
syrinet
1
Postuar me 27 Mar 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Besimi mitik se sfinksat dhe statujat në antikitet kishin humbur hundët e tyrë për shkak të lotëve të derfhura ka rënë menjëherë poshtë. Normalisht duke qenë se flitet për diçka tërësisht mitike.

Studimet kanë treguar se hundët e tyre janë dëmtuar qëllimisht nga vandalët për të rrëzuar madhështinë që këto simbole e figura të antikitetit përfaqësojnë.

Si kurator i galerive të artit egjiptian të Muzeut të Brooklyn-it, Edward Bleiberg ka marrë shumë përgjigje nga vizitorët kuriozë. Ndër këto më e përsëritura ka qenë ajo se përse hundët e këtyre statujave kanë qenë të thyera.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë