Në radhë


Studimi i vëllezërve binjakë të NASA-s ka sjellë këto rezultate

1014 Shikime
syrinet
1
Postuar me 14 Apr 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Rezultatet nga studimi i binjakëve të NASA-s, që u zhvilluan në një periudhë kohore nga viti 2015 në vitin 2016-të, u botuan të enjten e kaluar në një revistë shkencore.

Dokumenti i integruar, që përfshin punën e 10 ekipeve hulumtuese, zbulon disa të dhëna interesante, befasuese dhe siguruese për mënyrën se si një trup njerëzor përshtatet dhe rigjenerohet pas kthimit nga një mjedis ekstrem si ai në Hapësirë.

Studimi i Binjakeve siguron pamjen e parë të integruar biomolekulare në mënyrën se si trupi i njeriut i përgjigjet ambientit të fluturimit në hapësirë ​​dhe shërben si një gur gjenomik për të kuptuar më mirë se si të ruhet shëndeti i ekuipazhit gjatë ekspeditave njerëzore në Hënë dhe Mars.

Astronautët e pensionuar të NASA-s, Scott Kelly dhe vëllai i tij i njëjtë binjak Mark Kelly, morën pjesë në hetimin, e kryer nga Programi i Hulumtimit Njerëzor të NASA-s.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë