Turqi/ Video tronditëse: Gruaja rrihet barbarisht nga ish-burri pranë fëmisë së tyre

201 Shikime
syrinet
1
Postuar me 29 Jun 2021 / Në kategorinë People & Blogs

Në Turqi, ku dhuna në familje dhe vrasja mbetet një problem i madh, një incident tjetër i shtohet listës së gjatë.

Autori i krimit është një burrë 34 vjeç, i cili sulmoi ish-gruan e tij gjatë një takimi në një kafene në qytetin Soma në provincën e Manisa në Turqinë perëndimore.

Në video shihet se gjatë diskutimit, autori u ngrit nga pozicioni i tij dhe sulmoi ish-gruan e tij, me të cilën u divorcua tre muaj më parë, duke mbajtur një gotë të thyer në dorë.

Sulmi ndodhi pranë fëmijës së tyre katër muajsh .

Kur një punonjës dhe klientët e tjerë të kafenesë nxituan ta ndalojnë autorin e krimit, ai i sulmoi ata dhe më pas u largua.

Forca policie dhe një ambulancë menjëherë nxituan në vend dhe autori i krimit u arrestua pak kohë më vonë .

Në Turqi, thuhet se nga janari deri në tetor 2020, 312 gra u vranë nga burrat e tyre.

Megjithatë, numri aktual është i panjohur pasi Turqia nuk lëshon shifra zyrtare. Fakti që burrat që kryejnë dhunë ndaj grave të tyre mbeten të pandëshkuar mund të ketë pasoja tragjike, veçanërisht pas vendimit të qeverisë Erdogan për të tërhequr vendin nga Konventa e Këshillit të Evropës për Parandalimin dhe Luftimin e Dhunës ndaj Grave dhe të dhunës në familje të nënshkruar në Stamboll në 2011.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas