Në radhë


Vendi ku gratë nuk mund të martohen dot pa argjend

1207 Shikime
syrinet
1
Postuar me 08 May 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Tradita e prodhimit të argjendit ka rrënjë të thella në kulturën Miao një zonë edhe vend ku vajzat e reja nuk mund të martohen nëse nuk kanë bizhuteri prej argjendi duke filluar nga vathët, varëset etj.

Një rast është ai i Guanghui Wu e cila kur u martua po mbante 10kg argjendi mbi kokën dhe shpatullat e saj.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas