Në radhë


Vjen treni i parë në botë me shpejtësi 350km/h

309 Shikime
syrinet
1
Postuar me 08 Jan 2020 / Në kategorinë Film & Animation

Kina sapo ka shënuar një tjetër moment historik në planet e saj të gjerë të zgjerimit të transportit hekurudhor me shpejtësi të lartë.

Ndërsa janë duke afruar Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit 2022, linja e re hekurudhore me shpejtësi të lartë 108 milje që lidh kryeqytetin me qytetin pritës të lojërave Olimpike, Zhangjiakou sapo ka hyrë në shërbim, duke shkurtuar kohën e udhëtimit midis të dyve nga tre orë në 47 minuta.

Por ky nuk është vetëm një tjetër tren me shpejtësi plumb.
Kjo bukuri, pjesë e serisë Fuxing të Kinës, mund të zhvendoset deri në 350 kilometra në orë pa një shofer dhe thuhet se është i pari në botë i këtij lloji.

Është cilësuar edhe hekurudha e parë ‘e zgjuar’ në botë me shpejtësi të lartë.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë