Në radhë


Zbulohet në Qipro mozaiku i rrallë romak i garave me kuaj

348 Shikime
syrinet
1
Postuar me 16 May 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Pas vite të tëra gërmimesh, arkeologët e Qipros kanë zbuluar një mozaik të rrallë nga periudha romake gati 2000 vjeçare.

Ai përfaqëson skena të garave të karrocave në një lumë dhe ka një gjatësi mbi 25 metra. Skenat shoqërohen nga mbishkrime në greqishten e lashtë me emrat e kuajve dhe karrocierëve.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë