Në radhë

Kapen shiptaret ne Spanje
syrinet
44 Shikime

Zbulohet në Spanjë shpata 3200 vjeçare

455 Shikime
syrinet
1
Postuar me 20 Sep 2019 / Në kategorinë Film & Animation

Arkeologët që punojnë në ishullin spanjoll Majorka kanë hasur aksidentalisht në një shpatë 3.200 vjeçare, një nga vetëm disa armë nga Epoka e Bronzit e gjetur në ishullin e njohur më mirë për plazhet e saj me Diell.

Shpata u gjet pranë një megaliti guri të njohur në vend si talaiot, të cilat u ndërtuan nga kultura misterioze Tailiotik që lulëzoi në ishujt e Majorkas rreth viteve 1000-6000 para Krishtit.

Ekipi ishte duke përgatitur vendin kur dy arkeologë panë diçka që zgjatejnga toka. Për habinë e tyre, një shpatë u shfaq pasi larguan me kujdes baltën dhe tokën nga sendi.

'Ishte një surprizë e madhe. Ne nuk prisnim të gjenim diçka të tillë sepse zona ishte gërmuar tashmë,' tha Jaume Deya një nga arkeologët kryesorë.

Megaliti ishte plaçkitur në të kaluarën antike, nga romakët dhe të tjerët, dhe është gërmuar plotësisht nga vitet 1950, kështu që askush nuk priste të gjente mbetje të mëtejshme.

Përveç një maje të thyer, shpata është në gjendje të mirë pavarësisht se ka mbi 3000 vjet. Ekipi mendon se daton rreth vitit 1200 pes.

Ata besojnë se shpata ishte lënë qëllimisht në këtë vend, ndoshta varrosur si një ofertë nga një familje fisnike ose nga një familje aristokratike në megalitin për të cilin mendohet se kishte qenë një vend i rëndësishëm fetar dhe ceremonial.

Me shume
0 Komente sort Radhit sipas

Në radhë

Kapen shiptaret ne Spanje
syrinet
44 Shikime